مصاحبه با خانم شادى صدر: تحولات منطقه خاورميانه و شمال افريقا، نقش و آينده زنان در اين جنبشها، گزارش آقاى احمد شهيد و

مصاحبه با خانم شادى صدر:

تحولات منطقه خاورميانه و شمال افريقا، نقش و آينده زنان در اين جنبشها، گزارش آقاى احمد شهيد و …

دسامبر ٥، ٢٠١٠

shadi_sadr_4video.jpg

اختصاصى VOKRadio: در تاریخ جهارم نوامبر  ٢٠١١ و  در جریان کنفرانس سالانه سازمان عفو بین الملل  در غرب آمریکا ،رادیو صدای کردهای مقیم آمریکا برای  آزادی،صلح و دموکراسی فرصتی یافت تا با خانم شادی صدر كه به عنوان یکی از سخنرانان اصلی اين كنفرانس به لوس آنجلس دعوت شده بود به مصاحبه ای دوستانه بنشيند. در این مصاحبه خانم شادی صدر توضیحاتی پیرامون موضوع سخنرانی شان و نگرانی هایشان از مسائل منطقه، گزارش آقاى احمد شهید و انتقاداتى كه بر آن وارد است، نياز به انعكاس قتل عام بزرگ زندانيان سياسى ايران در اين گزارش و تجربه خانم صدر در دفاع از پرونده جنجالى نازنين فتاحى در سالهاى قبل از جمله مسائلى است كه در اين مصاحبه به آن پرداخته شده است.

خانم شادی صدر در سخنرانی خود تحت عنوان تاريخ سرکوب‌شدگان، ميراث مشترک بشريت ضمن اشاره به تحولات منطقه خاورميانه و شمال افريقا و ضمن بررسى موارد مشابه اين حركته با تحولات ايران در سي سال اخير، مي گويد كه زنان بازنده اين تحولات شده اند. وى ضمن اشاره به شرايط موجود ايران مي گويد. ” پس از ۳۲ سال، جنبش زنان ايران، با همه مبارزه خستگی ناپذيری که داشته، هنوز نتوانسته چند همسری را ملغی کند و حق طلاق و حضانت را به زنان ايرانی بازگرداند؛ حتی لايحه ای در مجلس ايران در حال تصويب شدن است که چندهمسری و ازدواج موقت را از حالت فعلی نيز آسان تر می کند. زنان مدافع حقوق بشر هنوز هم تنها به دليل مطالبه حقوق خود دستگير می شوند و احکامی سنگين مانند ۱۱ سال حبس می گيرند. به تازگی، فعالان زن و مرد برای فعاليت مدنی خود با مجازات شلاق نيز مواجه شده اند”.

وی در پاسخ مصاحبه گر رادیو در رابطه با گزارش دکتر احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد ضمن تاكيد بر مقدماتى بودن اين گزارش، آنرا فاقد جامعيت وضعيت حقوق بشردر ايران نام برد. ايشان انتقادات وارده از سوى بسيارى از گروهها و مجامع مدنى و سياسىبر اين گزارش را ، از جمله نامه اعتراضى مادران پارك لاله،فعالان سياسى و حقوق بشرى كرد و سايرين را كاملا به جا دانستند و تماس مستقيم با آقاى شهيد را امرى ضرورى مي نامند.

خانم صدر در همين ارتباط مي گويد اگر چه تعدادى از فعالان سياسى و حقوق بشرى علاقمند به مطرح كردن موضوع قتل عام بزرگ زندانيان سياسى  ايران در دهه ٦٠ در گزارش آقاى شهيد نيستند، با اين حال خيلى از مسائل مرتبط با اين قتل عام به خودى خود مي تواند شامل موارد نقض حقوق بشر باشد از جمله عدم اجازه به خانواده هاى اين جانباختگان در پيدا كردن محل دفن و يا اجازه برگزارى مراسم سالياد آنان در محلى كه آنان احتمال دفن شده اند.

خانم صدر در اين مصاحبه به يكى از تجربيات خود در زمان وكالتش در ايران و در دفاع از پرونده نازنين فاتحى مي پردازد. در قسمتى از اين گزارش ايشان به نقش فشارهاى بين المللى و آگاهى رسانى در سطح خارج از كشور در تغيير سمت و سوى پرونده هاى موجود در دادگاههاى ايران اشاره مي كند. وى نقش كمپين بين المللي براى نجات جان نازنين را كاملا كارا و ارزشمند بر آورد مي كنند

مدت اين مصاحبه ١٧ دقيقه است.

براى شنيدن برنامه هاى راديو صداى كردهاى مقيم امريكا براى آزادى، صلح و دموكراسى مي توانيد روى لينك زير كليك نمائيد.

http://www.vokradio.listen2myradio.com

– متن سخنرانی خانم شادی صدر ارائه شده در کنفرانس سالانه عفو بين الملل، لس آنجلس، ۵ نوامبر ۲۰۱١ 

Posted on December 5, 2010, in Farsi, Video/ Audio and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: