کیهان عزیزی و داوود غفاری دو فعال فرهنگی- ادبی از طرف اداره‌ اطلاعات پاوه‌ احضار و بازداشت شدند

کیهان عزیزی و داوود غفاری دو فعال فرهنگی- ادبی از طرف اداره‌ اطلاعات پاوه‌ احضار و بازداشت شدند

پنجشنبه 17 اسفند 1391  |

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این دو فعال فرهنگی- ادبی به‌ اتهام نگارش متن اعلامیه‌ تسلیت بزبان کردی بمناسبت درگذشت یکی ازنویسندگان در ماه گذشته‌ و پس از شکایت امام جمعه‌ و نماینده‌ ولی فقیه‌ در پاوه‌ (ملا قادر قادری) احضار و بازداشت گردیدند.

در شکایت امام جمعه‌ پاوه‌ علیه‌ این دو فعال فرهنگی آمده است:‌ “نامبردگان در یکی از مراسمات تعزیه‌ محلی مبادرت به‌ صدور اطلاعیه‌ای بزبان کردی نموده‌اند که‌ در آن نامی از اسلام و مقدسات اسلامی بمیان نیامده‌ و ادامه‌ این تهاجمات فرهنگی منجر به‌ تضعیف مذهب تشیع علوی و آرمانهای امام راحل می‌شود.”

شایان ذکر است مدتی امام جمعه‌ پاوه‌ با ایجاد فشار و تهدید بر علیه‌ خانواده‌های‌ فعالان فرهنگی و سیاسی سطح منطقه‌ راه را برای سرکوب بیشتر نیروهای امنیتی و اطلاعاتی رژیم و احضارهای پیاپی شهروندان هموار نموده‌ است.

این در حالیست که‌ هفته‌ گذشته‌ ملا قادر قادری امام جمعه‌ پاوه‌ در خطبه‌های نماز جمعه‌ ضمن توهین به‌ اسامی غیر اسلامی و غیر دینی و انتقاد از والدین مبنی بر انتخاب اسامی کردی و غیراسلامی برای فرزندانشان، دختران و پسرانی که‌ اسامی غیر اسلامی دارند را بی‌لیاقت و ولگرد و پیامک نویس خطاب کرد.

در اعتراض به‌ سخنان نماینده‌ ولی فقیه‌ در پاوه‌، موج اعتراضات در فضای مجازی بر علیه‌ آنچه‌ مردم دخالت در امور شخصی قلمداد می‌کنند شروع و چندین گروه‌ فیس بوکی و سایت خبری این واکنش‌ها را پوشش می‌دهند.

موافقین امام جمعه‌ کاربران و کامنت گزاران را عوامل بیگانه‌ و مزدوران غرب قلمداد نموده‌ و آن‌ها را تهدید به‌ پاک کردن کامنتهای خود می‌کنند، اما مخالفین معتقدند سخنان امام جمعه‌ در راستای اهداف فرهنگ ستیزی رژیم و نقض حقوق و حریم شخصی و شهروندی می‌باشند.

Posted on March 7, 2013, in Farsi and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: