سومین جایزه حقوق بشر کانون آزاد ایران در بوخوم به خانم مائده قادری، وکیل كرد ایرانی

سومین جایزه حقوق بشر کانون آزاد ایران در بوخوم به خانم مائده قادری، وکیل  كرد ایرانی داده شد

خانم مائده قادرى وكيل كرد ايرانى  و دريافت جايزه حقوق بشرى

خانم مائده قادرى وكيل كرد ايرانى و دريافت جايزه حقوق بشرى PHOTO: AYLA WESSEL KULTURAGENTUER

١٠ دسامبر ٢٠١٣

 بنا به گزارش بخش فارسى راديو آلمان مراسم اعطای جایزه به مائده قادری روز یکشنبه (۸دسامبر/ ۱۷ آذر) برگزار شد. آزیتا سیدی یکی از اعضای هیئت مدیره کانون ایران آزاد در در خصوص انتخاب مائده قادری به عنوان برنده سومین جایزه حقوق بشر بوخوم به دویچه وله گفت: «ما هر سال تعدادی کاندیدا داریم که وضعیت زندگی آنها و فعالیت‌هایی که انجام داده‌اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم. امسال خانم عبادی کاندیدایی را به ما معرفی کردند که ما هم بعد از بررسی فعالیت های این فرد به این نتیجه رسیدیم که شایسته دریافت این جایزه هستند.»

خانم سیدی افزود: «از آنجایی که خانم قادری وضعیت کاملا ناامنی در ایران و کردستان عراق داشتند، کانون تصمیم گرفت تا آخرین لحظه اسم ایشان را اعلام نکند اما خوشبختانه ایشان به آلمان منتقل شدند و ما برای اهدای سومین جایزه حقوق بشر بوخوم به ایشان بسیار خوشحال هستیم.»

مائده قادری، برنده امسال جایزه حقوق بشر شهر بوخوم که به تازگی به آلمان آمده است، پیش از این به خاطر پیگیری پرونده فعالان سیاسی از سوی ماموران وزارت اطلاعات مشهد دستگیر و مدتی را در حبس گذرانده بود. در انتهای مراسم که با پشتیبانی یاسمین طباطبایی و هادی خرسندی، دو تن از هنرمندان ایرانی برگزار شده بود، مائده قادری سومین جایزه حقوق بشر بوخوم را دریافت کرد و او نیز در سخنانی به انتقاد از دولت حسن روحانی و وعده‌های عملی نشده‌اش در خصوص حقوق بشر پرداخت.

خانم مائده قادرى هنگام سخنرانى در كنفرانس  بژرگداشت بابا طاهر همدانى در كردستان عراق

خانم مائده قادرى هنگام سخنرانى در كنفرانس بزرگداشت بابا طاهر همدانى در كردستان عراق، عكس از صفحه فيس بوك آقاى ارسلان ياراحمدى ، با تشكر

خانم مائده قادرى وكيل كرد ايرانى در جريان دفاع از چند تن از فعالان سياسى و حقوق بشر در سال ٢٠٠٩ ميلادى و در دفاع از حقوق زندانيان طرفدار جنبش سبز در مشهد خود توسط نيروهاى وزارت اطلاعات تهديد به دستگيرى و ارعاب شد. وى در اوايل سال ٢٠١٠ ميلادى دستگير گرديد و تا ماه مارچ ٢٠١٠ در زندان مشهد تحت بازجوئى و اتهام دفاع از اخلال گران قرار داشت. در تاريخ سوم مارچ ٢٠١٠ در دادگاه مشهد بدون حضور وكيل و بستگانشان محاكمه و متهم به اخلال در امنيت كشور و همكارى با اخلال گران شد

در ماه آپريل ٢٠١٠ سازمان عفو بين الملل خواهان آزادى وى و ديگر وكلاى زندانى از جمله خانم نسرين ستوده ، آقاى شعله سعدى و آقاى سيف زاده شد. در ماه مى ٢٠١٠ وى به اتهام توهين به مقدسات مذهبى و مراجع مذهبى و اخلال در امنيت ملى متهم و با قيد ضمانت سنگين موقتا آزاد گرديدند.

خانم قادرى مجداد در اكتبر سال ٢٠١١ ميلادى در دادگاه انقلاب اسلامى مشهد محاكمه و به ٥ سال زندان تعليقى و محروميت از حق وكالت، خدامت دولتى، ممنوعيت سخنرانى در انظار عمومى و انتشار نظرات خود محكوم شدند. ايشان همچنين  در ليست ممنوع الخروج از كشور قرار گرفتند.

پس از محاكمه وى در اكتبر سال ٢٠١١ فشار بر وى و خانواده اشان براى جلوگيرى از فعاليتهاى سياسى و حقوق بشريشان و تهديد به محاكمه مجدد و دستگيرى ايشان را وادار كرد كه در مارچ سال ٢٠١٣ ايران را ترك نمايند و در كردستان عراق زندگى نمايند. در طى اينمدت همچنان فعالانه به دفاع از

حقوق بشر پرداختند و در عين حال به عنوان صاحب نظرى در مورد مسايل كردهاى شمال خراسان به فعاليت  و همكارى با رسانه ها مشغول بوده اند. خانم  قادری قبل از خروج از كشور نيز مدت زيادى با  بخش کردی رادیو مشهد همكارى نزديك داشته اند.

كميته كردهاى مقيم امريكا براى دموكراسى و حقوق بشر در ايران دريافت اين جايزه را به خانم قادرى تبريك مي گويد.

Thanks to : http://www.dw.de

Posted on December 10, 2013, in Farsi. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: