یک سال بعداز فاجعه شین آباد، واقعیتها از زبان قربانیان

 • یک سال بعداز فاجعه شین آباد، واقعیتها از زبان قربانیان

  عکس دسته جمعی تعدادی از قربانیان Kawe Ahangari’s photo

  خالد محمدزاده
  ترجمه به فارسی: کاوه آهنگری

  ١٣ دسامبر ٢٠١٣
  یک سال پیش در مدرسه‌ایی در روستای شین آباد شهر پیرانشهر، بخاری کلاس درس آتش گرفته و چندین دانش آموز دختر در میان آتش گرفتار شده و دچار زیانهای جسمی شدیدی میشوند، بعداز گذشت یک سال با قربانیان این فاجعه گفتگوهایی انجام دادیم که اکثر آنها مشترکا از مواردی حکایت میکنند که در این گزارش منتشر میشود
  ***
  در تبریز ( در تمام آن ٢٧ روزی که در بیمارستان تبریز بودیم، بسیار بد و بدور از اصلوب انسانی با ما رفتار شد و نمی‌گذاشتند بسیاری از شخصیتها و هنرمندانی که قصد کمک به مارا داشتند، با ما دیدار کنند)
  در اصفهان (استقبال خوبی از ما شد هم از طرف استاندار و هم مردم و هم بیمارستان. کسی به نام دکتر اسماعیلی تمام مصرف و خرج سه ماه مداوای ما را تقبل کرد، ایشان یک شهروند عادی بودند)
  کسی با نام سمرقندی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی گفته‌بود که به هیچ شیوه‌ایی نباید با کسی مصاحبه کنیم و جواب سوالات روزنامه‌نگاران را بدهیم. همین شخص تمامی کمکهایی را که برایمان فرستاده بودند را مصادره و ما را از این کمکها محروم کردند.
  بدستور سمرقندی و نماینده حسنی امام جمعه ارومیه والدین کودکان یک شبانه‌روز بازداشت و از طرف نماینده سردشت و پیرانشهر از آنها بعنوان آشوبگر و اخلالگر یاد شد.
  وزارت بهداشت سطح سوختگی کودکان را ٤٥ درصد اعلام کرد ولی پزشک قانونی پیرانشهر درصد سوختگی را به ١٣ درصد تقلیل داد.
  سانسور کامل خبری انجام گرفت و هرآنچکه از ما پرسیدند را تحریف و از طرف آموزش و پرورش به ما فشار آوردند که واقعیت فاجعه را مطرح نکنیم.
  تا الان فقط ٦٠٠هزار تومان به والدین کودکان سوخته پرداخت شده است.
  – زمانی که در بیمارستان تبریز بودیم از کشور آلمان برایمان داروی ویژه فرستادند ولی آنها را به کار نبردند و در عوض از دارودهای ایرانی موجود در بیمارستان استفاده کردند.شهرام ناظری کنسرتی را جهت حمایت از کودکان سوخته شین آباد برگزار کرد و حدودا ٥٢ میلیون تومان به قربانیان اهداء کرد، ولی در اثر تهدید فرمانداری پیرانشهر این کمک مالی هم بدست ما نرسید.
  از میان تمامی کمکهایی که هنرمندان و شخصیتهای ایرانی جمع آوری و اهداء کرده بودند، تنها آقای داریوش فرچیایی توانستند به هر یک از قربانیان ٤٥٠ هزار تومان بدهند.
  از خانه سینما، علی دایی، حمید استیلی، علی انصاریان، بهنوش طباطبایی، نیکی کریمی، سیامند رحمانی، امیر موسوی و مردم تبریز کمکهایی جمع آوری شد ولی ماموران و مسئولان نگذاشتند به دست قربانیان برسد که مجموعا ٢٠٠میلیون تومان بود.

  Kawe Ahangari’s photo.
  عکس آمنه راک یکی از سوختگان مدرسه شین آباد همراه با مادرش

  از روستاهای همجوار ٣٠ میلیون تومان جمع‌آوری شد، که اطلاعات پیرانشهر آن را مصادره کرد.
  فرماندار پیرانشهر افراد خیر را تهدید کرده و از آنها خواسته که دخالت نکنند.
  نماینده پیرانشهر و سردشت ، دکتر رسول خضری، به هیچ گونه‌ایی به خانواده‌های قربانیان کمک نکرده و از دسترسی آنها به هر گونه کمکی جلوگیری کرده‌است.
  حسن حاجی خضری، سرپرست پیشین آموزش و پرورش همراه با دکتر خضری بیشترین موانع را برای ارسال کمک و خدمات دیگران درست کرده‌اند. به گفته خانواده قربانیان حاجی خضری گفته اند که اینها را، اشاره به کودکان سوخته  از بیمارستان ١٥ خرداد بیرون بیندازید.
  وضعیت تغذیه کودکان سوخته بسیار بد است و روزانه از شیر، موز و پسته و دیگر خوراکیهای مناسب که تجویز پزشکان بوده، بی نسیب هستند.
  خانمی که معلم دخترهای کوچولی سوخته شین آباد بوده، به مدرسه‌ایی در ارومیه تبعید کرده و از شین آباد دور کرده‌اند.
  دکتر رسول خضری نماینده پیرانشهر و سردشت گفته که برای هر یک از این دختران یعنی مجموعا ٢٨ دختر، یک میلیارد و سیصد میلیون تومان ارسال شده که در واقع دروغی بی اساس است و تنها جهت انجام تبلیغات چنین ادعایی را پخش کرده‌است و چنین بودجه‌ایی در واقع بیمه‌ی معلمان و بیمه‌ی ایران است که قرار است در پانزده سال آینده به اینها تعلق بگیرد.

About Kurdish American Committee for Democracy and Human Rights in Iran(kacdhri)

Kurdish American Committee for Democracy and Human Rights in Iran On November 2005 a group of Kurdish-Americans decided to organize a committee to work on Kurdish issues in Iran and to build a relationship among Iranian opposition groups toward democracy in Iran. The following points clarified a need for organizing and helping the Iranian political parties to come together and to start coordinating their efforts We considered that: 1. Iran is not a homogeneous ethnic society and formidable Iranian opposition parties are aligned with separate ethnic groups. 2. Persians are a minority who has been the dominating power since the end of WWI and all other minority groups have revolted at some point during the 20th century and continue to do so in this century. 3.Kurdish struggle for human rights and self-determination is the longest and most mature democratic national movement in Iran, the only one to have developed a constitution for a democratic society (The Republic of Kurdistan, Mahabad 1947). 4. We considered that any political opposition to the Islamic regime without the involvement of Turkmans, Baluoch, Azeri, Kurd and Arab groups would fail. 5. Almost all Persian nationalist parties have vowed to side with the Islamic regime to “fight” minority groups and democracy. Based on the above ideas and considerations, Kurdish Americans from Iran organized a Committee for Democracy on December 2005. “Kurdish American Committee for democracy in Iran” had a sense of obligation to take an active role in organizing the Iranian opposition groups by:

Posted on December 14, 2013, in Farsi and tagged . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: