دیدار فعالین مدنی کرد با هیات اعزامی پارلمان اروپا در تهران

دیدار فعالین مدنی کرد با هیات اعزامی پارلمان اروپا در تهران

درجريان ديدار نمايندگان پارلمان اتحاديه اروپا از تهران با هيئت نمايندگى جبهه متحد كرد مسائل و مشكلات متنابه كردها در ايران مورد بررسى قرار گرفت. در اين ديدار كه روز دوشنبه  ١٦ دسامبر ٢٠١٣  صورت گرفت ، آقا حامد فرازى و سیاوش حیاتی به نمايندگى از جبهه متحد كرد حضور داشتند ، خلاصه اى از مطالب ارائه شده طى نامه اى كه متن آن در زير مي آيد به خانم دورانت مسئول هيئت پارلمانى اتحاديه اروپا تقديم شد.

 خانم دورانت

ديدار هيئت پارلمانى اتحاديه اروپا از نمايندگان جبهه متحد كرد در تهران عكس: از صفحه فيس بوك دكتر فرهمند

ديدار هيئت پارلمانى اتحاديه اروپا از نمايندگان جبهه متحد كرد در تهران
عكس: از صفحه فيس بوك دكتر فرهمند

باسلام و احترام
مردم ما مردمی آزادی خواه و صلح طلب و مسالمت جو هستند اما نهادهای قدرت در حکومت های مرکزی دائما سعی کرده اند از آنها چهره ای خشن و غیر مدنی نشان دهند و این در حالی است که مردم کرد هرگاه امیدی به تغییر و اصلاحات حتی اندک پیدا کرده اند سعی در مدارا و مشارکت آشتی جویانه داشته اند . خواسته های ما دست نیافتنی نیستند ما خواهان دستیابی به ابتدایی ترین حقوق سیاسی خود مانند حق انتخاب شدن و انتخاب کردن آزادانه هستیم اما قدرت مرکزی مردم ما را از دایره قدرت به حاشیه رانده است .
مردم ما مانند تمامی مردم ایران در انقلاب 1979 به امید دنیایی بهتر شرکت کردند اما در همان فردای آغازین انقلاب با مرزبندی بین خودی و غیر خودی از سوی حاکمیت از دستیابی به فرصت های برابر محروم شدند . حدود 20 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی با شوق و امید در انتخابات 1997 در سطح وسیعی شرکت کردند به امید اصلاحات و باز شدن فضای سیاسی ، 8 سال پس از به بن بست رسیدن اصلاحات بار دیگر در سطح وسیعی وارد پروسه سیاسی شدند به آقای روحانی رای دادند ولی متاسفانه در اولین ماه های شروع به کار آقای روحانی جواب دولت از امیدهای مردم ما کاست .
مردم ما خواهان حقوق طبیعی خود هستند و اگر اجازه دهند می خواهند به شیوه ی مسالمت جویانه وارد پروسه سیاسی شوند اما در این راه با موانع جدی روبرو هستند . کردهای ایران بیش از 10 میلیون نفر جمعیت و در پنج استان زندگی می کنند . درقانون اساسی ایران بخشی از خواسته ها و حقوق کردها و دیگر اقلیت ها در قالبی مجمل در اصول 3 ، 15 ، 19 و… آمده است اما در نهادهای انتصابی و حتی انتخابی به آسانی امکان ورود نداشته اند .
ما مجموعه ای از فعالان مدنی کرد خواهان آن هستیم که از فرصت های برابر با دیگر شهروندان در همه ی زمینه ها برخوردار باشیم و مردم خود را به مشارکت در تعیین سرنوشت خویش تشویق نماییم و در این راه تاکنون اقدام به تاسیس نهادها و تشکل هایی کرده ایم ولی عمدتا اجازه فعالیت آزادانه نداشته ایم . در گذشته و پس از روی کار آمدن آقای روحانی برای تاسیس یک تشکل قانونی در خواست مجوز کرده ایم اما تا این لحظه نتیجه ای نگرفته ایم . در بدو شروع بکار آقای روحانی امید به تغیر مثبت ایجاد شده است اما گویا موانعی در نهادهای قدرت وجود دارند که نمیگذارند این امیدها به بار بنشینند .بطوری که اخیرا وضع حقوق بشر در مواردی بدتر از گذشته شده است . هنوز بسیاری از فعالان مدنی ، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر و …..در بند هستند .
متاسفانه به مطالبات حقوقی ما با نگاه امنیتی نگریسته می شود . استمرار فشارها ، بازداشت ها و اعدام ها شکاف بین دولت و ملت را افزایش داده و فضای امنیتی در کردستان همچنان فضایی غالب است .
از لحاظ اقتصادی کردستان در ،آنسوی فقر و فلاکت نگه داشته شده است بطوریکه از لحاظ شاخص های منفی توسعه در صدر و در شاخص های مثبت در قعر جداول است . سهم سرانه ما از درآمد ملی ، قدرت و مدیریت اندک است و این امر فقر و تبعیض و به تبع آنها عصبیت و خشونت را باز تولید می کند .
در خصوص حقوق مردم یارسان که بعد از اهل سنت بزرگترین جمعیت آئینی ایران را تشکیل داده و زبان آینی آنها نیز کردی می باشد تبعیض های همه جانبه ای اعمال میگردد و غیر از شوراهای بعضی از شهرهای کوچک و روستاها در هیچ یک از نهادهای انتخابی سراسری نماینده ای ندارند و امکان استخدام آنها در نهادهای لشکری و کشوری و دستیابی به مناصب مدیریتی با حفظ هویت آینی برای آنها مقدور نمی باشد متاسفانه در واکنش و اعتراض به اهانت ها و تبعیض های جاری سه تن از پیروان این آیین در مقابل استانداری و فرمانداری همدان و مجلس شورای اسلامی پیکر خویش را به آتش کشیده و جان باختند و بیم آن میرود در صورت ادامه وضعیت موجود حلقه های جدیدی به زنجیره خودسوزی ها اضافه شود .
به دلیل بیکاری و از سر ناچاری جوانانی که به کولبری روی آورده اند در معرض حمله و شلیک مرزبان قرار گرفته و کشته یا مجروح می گردند و یا مین های بازمانده از جنگ جان آنها را تهدید میکند .این وضعیت حتی حیوانات باربر و احشام اهالی را در بر می گیرد بطوریکه تا کنون صدها راس اسب و دیگر چهار پایان کشته شده و یا قربانی میادین مین گشته اند .
خانم دورانت : مردم ما خواسته هایشان دسترسی به حقوق ابتدایی انسان ، نظیرحق آموزش و تحصیل به زبان مادری به منظور حفظ هویت ، دسترسی به مشاغل و مدیریت ها ، مشارکت در تعیین سرنوشت خود ، اعتلای فرهنگ و ادبیات و فرصت های برابر در ایران می باشد و خوشبختانه بسترهای فرهنگی غنی و گذشته ی تاریخی مانع از پیوستن آنها به فعالیت های بنیاد گرایانه و خشونت آمیز می باشند . ما با انتشار فراخوان آشتی ملی و ورود به این پروسه در تلاش برای زدودن آثار شوم خشونت از چهره میهنمان گامی اساسی برداشته و سایر هم وطنانمان را به مشارکت در این امر فرا خواندیم انتظار ما از نهادهای حقوق بشری این است که در تعامل با نهادهای حقوقی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران ، اجرای اصول قانون اساسی و تحقق مطالبات مردم درجهت تامین دموکراسی ، عدالت اجتماعی و توسعه ی متوازن تسهیل گردد.
باتشکر و احترام فراوان
دیدار نمایندگان جبهه متحد کرد در تهران با هیات اعزامی پارلمان اروپا عكس از صفحه فيس بوك دكتر فرهمند  ؛ با تشكر

دیدار نمایندگان جبهه متحد کرد در تهران با هیات اعزامی پارلمان اروپا
عكس از صفحه فيس بوك دكتر فرهمند ؛ با تشكر

A European Parliament delegation met the Kurdish front representative in Tehran

A European Parliament delegation met the Kurdish front representative in Tehran

About Kurdish American Committee for Democracy and Human Rights in Iran(kacdhri)

Kurdish American Committee for Democracy and Human Rights in Iran On November 2005 a group of Kurdish-Americans decided to organize a committee to work on Kurdish issues in Iran and to build a relationship among Iranian opposition groups toward democracy in Iran. The following points clarified a need for organizing and helping the Iranian political parties to come together and to start coordinating their efforts We considered that: 1. Iran is not a homogeneous ethnic society and formidable Iranian opposition parties are aligned with separate ethnic groups. 2. Persians are a minority who has been the dominating power since the end of WWI and all other minority groups have revolted at some point during the 20th century and continue to do so in this century. 3.Kurdish struggle for human rights and self-determination is the longest and most mature democratic national movement in Iran, the only one to have developed a constitution for a democratic society (The Republic of Kurdistan, Mahabad 1947). 4. We considered that any political opposition to the Islamic regime without the involvement of Turkmans, Baluoch, Azeri, Kurd and Arab groups would fail. 5. Almost all Persian nationalist parties have vowed to side with the Islamic regime to “fight” minority groups and democracy. Based on the above ideas and considerations, Kurdish Americans from Iran organized a Committee for Democracy on December 2005. “Kurdish American Committee for democracy in Iran” had a sense of obligation to take an active role in organizing the Iranian opposition groups by:

Posted on December 18, 2013, in Farsi and tagged . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: