بازداشت و احضار دانشجویان و فعالان حقوق بشر کرد در دو هفته گذشته

بازداشت و احضار دانشجویان و فعالان حقوق بشر کرد در دو هفته گذشته

۱۳۹۲,۱۱,۲۲

یک منبع آگاه به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که نیروهای اداره‌ اطلاعات شهرستان کامیاران از توابع استان کُردستان در طی دو هفته‌ گذشته تعدادی از فعالان و دانشجویان این شهر را بازداشت کرده اند. به گفته این منبع تعدادی از بازداشت شدگان که نامشان تاکنون مشخص شده است عبارتند از کاوه فتحی، حسین کمانگر، عارف محمدی، یونس محمدی، امید رحمانی، خبات محمدی و سیروان محمدی.

این منبع به کمپین گفت که خانواده های این بازداشت شدگان پس از مراجعه مکرر به اداره اطلاعات کردستان  در نهایت مطلع شده اند آنها در بازداشت موقت به سر می برند اما نتوانسته اند با آنها به طور مستقیم صحبت کنند. همچنین تعدادی از آنها پس از چند روز بازجویی از سوی اداره اطلاعات آزاد شده اند اما هنوز از  دلیل بازداشت و محتوی بازجویی ها اطلاعی در دست نیست.

این منبع آگاه در خصوص نحوه بازداشت کاوه فتحی، مدرس دانشگاه و اهل کامیاران کردستان به کمپین گفت: «نیروهای امنیتی برای بازداشت کاوه فاتحی که فوق لیسانس زبان دارد و استاد دانشگاه پیام نور است به منزل پدری او رفته و خانواده‌ اش را مجبور کردند که با او تماس بگیرند. آنها از او خواسته بودند سریع به خانه برگردد که بعد از برگشت این استاد دانشگاه به منزل با نیروهای امنیتی مواجه شد و آنها او را به همراه تمام وسایل شخصیش با خود بردند.»

به گفته‌ این منبع آگاه نیروهای امنیتی بقیه بازداشت شدگان را در محل کار یا خیابانهای شهر بازداشت کرده است و برخی از آنها پس از چند روز آزاد شده اند.

این منبع در خصوص نحوه دستگیری یکی از بازداشت شدگان دیگر به نام حسین کمانگر گفت: «نیروهای اداره‌ی اطلاعات از اداره پست این شهر با حسین کمانگر تماس گرفته و از وی خواسته‌اند برای تحویل بسته اش به آنجا مراجعه کند. بعد از مراجعه او به اداره‌ پست در جلوی این اداره به همراه یکی از دوستانش بازداشت شد و از انجا به بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات منتقل شدند. دو روز بعد شخصی که همراه حسین کمانگر بوده، آزاد شده است ولی خود او همچنان در بازداشت اداره ی اطلاعات کامیاران است.»

حسین کمانگر پیش تر در اوایل بهمن ماه سال ۹۰ توسط نیروهای اداره‌ اطلاعات در روستای ” شیروانه ” از توابع شهرستان کامیاران بازداشت شده بود و به مدت دو ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات شهر کرمانشاه مشهور به میدان نفت به اتهام ” همکاری با پژاک ” مورد بازجویی قرار گرفت. او به صورت موقت با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است.

 دانا لنج‌آوایی، فعال مدنی کُرد و دانشجو دانشگاه پیام نور سنندج نیز در روز ۵ بهمن ماه در شهر مریوان بازداشت شد که تا کنون اطلاعی از او در دست نیست. خانواده او فقط مطلع شده اند که او در بازداشتگاه ستاد خبری اداره  اطلاعات سنندج به سر می برد.

 در عصر پنجم بهمن ماه دو دانشجوی دیگر دانشگاه آزاد مریوان به نام های هیمن بیگلر و آرش مولودی توسط ستاد خبری اداره‌ اطلاعات این شهر احضار شده و بعد از مراجعه این دو فعال مدنی کُرد به ستاد خبری برای چندین ساعت بازجویی شده و سپس آزاد شدند.

روز یک شنبه ۶ بهمن ماه  نیز در ادامه احضار و بازداشت فعالین مدنی کُرد در شهر مریوان، سوران دانشور از فعالین سابق دانشجویی به ستاد خبری اداره‌ اطلاعات این شهر احضار شده و در آنجا بعد از بازجویی کوتاه آزاد شده است.

About Kurdish American Committee for Democracy and Human Rights in Iran(kacdhri)

Kurdish American Committee for Democracy and Human Rights in Iran On November 2005 a group of Kurdish-Americans decided to organize a committee to work on Kurdish issues in Iran and to build a relationship among Iranian opposition groups toward democracy in Iran. The following points clarified a need for organizing and helping the Iranian political parties to come together and to start coordinating their efforts We considered that: 1. Iran is not a homogeneous ethnic society and formidable Iranian opposition parties are aligned with separate ethnic groups. 2. Persians are a minority who has been the dominating power since the end of WWI and all other minority groups have revolted at some point during the 20th century and continue to do so in this century. 3.Kurdish struggle for human rights and self-determination is the longest and most mature democratic national movement in Iran, the only one to have developed a constitution for a democratic society (The Republic of Kurdistan, Mahabad 1947). 4. We considered that any political opposition to the Islamic regime without the involvement of Turkmans, Baluoch, Azeri, Kurd and Arab groups would fail. 5. Almost all Persian nationalist parties have vowed to side with the Islamic regime to “fight” minority groups and democracy. Based on the above ideas and considerations, Kurdish Americans from Iran organized a Committee for Democracy on December 2005. “Kurdish American Committee for democracy in Iran” had a sense of obligation to take an active role in organizing the Iranian opposition groups by:

Posted on February 12, 2014, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: